Apple, iPhone’larda yeni güvenlik özelliği ekledi!

Apple, İPHONE ürünleri için 2023 yılında kullanıma sunacağı Güvenlik Anahtarları, İMESSAGE Kişi Anahtarı Doğrulaması ve Gelişmiş Veri Koruması adlı üç yeni güvenlik özelliğini duyurdu. Firma, bu yenilikleri özellikle uluslararası bilgisayar korsanlarını engellemek için yaptığını açıkladı. Peki bu yeni güvenlik özellikleri ne işe yarayacak? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Apple, İPHONE’LARA gelecek güvenlik özellikleri için iddialı konuştu!

Teknoloji devi Apple, yeni güvenlik önlemlerini açıklarken hiçbir bilgisayar korsanından etkilenmeyeceğini belirtti. Firma, bu yenilikleri özellikle mevcut hükümet ve muhalifler arasındaki güvenlik sorunlarını engellemek için ortaya koyduğunu açıkladı.

İPHONE ürünlerine 2023 yılında kullanıma sunulacak olan Güvenlik Anahtarları adlı özellik, kullanıcıların İCLOUD hesabına giriş yaparken hem parola hem de Kurtarma Anahtarı isteyecek. Güvenlik Anahtarları sayesinde İPHONE kullanıcılarının İCLOUD hesabına sadece kendileri erişecek.

İMESSAGE Kişi Anahtarı Doğrulaması , İPHONE kullanıcılarının Mesajlar üzerinden iletişim kurduğu kişinin Kişi Doğrulama KODU alarak kontrol etmesini sağlayacak. Bu sayede her iki taraf da mesajlaştığı kişinin gerçekten o olup olmadığını anlayacak. Apple, Kişi Doğrulama KODUNUN yüz yüze ya da FACETİME görüşmelerine alınması gerektiğini söylüyor.

İCLOUD için Gelişmiş Koruma özelliği ise kişisel verilere ulaşmak isteyenlerin sadece İPHONE aracılığıyla sayesinde olmasını sağlayacak. Bu şekilde İCLOUD hesabına saldırıya bulunulması halinde başka bir kişi verilere erişemeyecek. Özelliklerin üçü de 2023 yılının başların ilk önce Amerika Birleşik Devletleri’nde daha sonra da tüm dünyada kullanıma açılacak.

Firma, özelliklerle ilgili yaptığı açıklamada konuyla ilgili şu sözleri söyledi:

“Yeni güvenlik özellikleri; kiminle sohbet ettiğinizi, gerçekten iddia ettikleri kişi olduğundan emin olmanızı ve İCLOUD hesaplarını kilitlemek gibi şeyler yapmanıza olanak tanır. Güvenlik ekiplerimiz, kullanıcıların verilerini güvende tutmak için yorulmadan çalışıyor. İMESSAGE Kişi Anahtarı Doğrulaması, Güvenlik Anahtarları ve İCLOUD için Gelişmiş Veri Koruma özellikleriyle İPHONE kullanıcıları, en hassas verileri ve iletişimlerini daha da fazla korumak için üç güçlü yeni araca sahip olacak.”

İPHONE Kurtarma Anahtarı nedir ve nasıl oluşturulur?

Kurtarma Anahtarı, parola sıfırlamak ve Apple Kimliğine yeniden erişmek için kullanın bir koddur ve 28 karakterden oluşur. Güvenlik konusunda şifre sıfırlama ya da unutma gibi durumlarda Kurtarma Anahtarı aktifleşmişse Hesap Kurtarma seçeneği otomatik olarak kapanır ve bu da herhangi bir veri hırsızlığının önüne geçer. Kurtarma Anahtarı oluşturmak için sırasıyla aşağıda yer alan adımları izleyebilirsiniz:

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir