iphone’den size uyarı!

Apple, İMESSAGE için geliştirdiği “İMESSAGE Kişi Anahtarı Doğrulaması” özelliğini tanıttı. Bu özellik, bir kullanıcının telefonunun dinlenip dinlenmediğini anlamasını sağlayacak.

ABD merkezli teknoloji devi APPLE geçtiğimiz gece önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda, İOS ekosistemine sunulan pek çok uygulamaya UÇTAN UCA ŞİFRELEME ÖZELLİĞİ GETİRECEKTİ. Böylelikle İOS ekosistemi, her zamankinden çok daha güvenli olacaktı. Ancak gelen yen haberler, İOS ekosistemi için tek yeniliğin uçtan uca şifreleme olmayacağını gözler önüne seriyor.

Apple, mesajlaşma uygulaması İMESSAGE  için yeni bir özellik geliştirdiğini de açıkladı. “İMESSAGE  Kişi Anahtarı Doğrulaması” olarak isimlendirilen bu özellik, aslında sıradan kullanıcılar için değil. Şirket, bu özellik ile gazeteci, AKTİVİST veya hükümet görevlisi gibi kritik işler yapan kullanıcılara odaklanacak. İMESSAGE Kişi Anahtarı DOĞRULAMASI’NI aktifleştiren bir kullanıcı, telefonunun dinlenip dinlenmediğinden veya bir siber saldırı ile mesajlarının sızdırılıp sızdırılmadığından emin olacak.

İMESSAGE ekranında şöyle bir uyarı görülecek!

İMESSAGE Kişi Anahtarı Doğrulaması isimli güvenlik katmanını aktif eden bir kullanıcı, İMESSAGE’DAKİ sohbet sayfasının en alt bölümünde yeni bir uyarı görebilecek. Bu uyarı görüldüğünde, o kişi için tehlike çanları çalıyor olacak. Zira Apple, söz konusu uyarıda karşı taraftaki kişiye ait hesabın tanınmayan bir cihaza bağlanmış olduğu bildirilecek. Bu da o kullanıcının ya başka birisiyle konuştuğu ya da dinlendiği anlamına gelecek.

Apple tarafından yapılan açıklamalarda, bu özelliğin 2023 yılı itibarıyla tüm kullanıcılar için hazır olacağı ifade ediliyor. Ancak özelliğin nereden aktifleştirileceği gibi hususlar şu an için gizemini koruyor. İlerleyen günlerde, bu konuyla ilgili daha somut gelişmeler beklemekteyiz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir