Facebook Messenger Uygulamasına da Uçtan Uca Şifreleme Geliyor!

Facebook Messenger, uçtan uca şifreleme özelliğini getiriyor. Bununla birlikte daha güvenli olacak olan Messenger, bazı özelliklerinden feragat etmek zorunda.

En popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, geçtiğimiz haftalarda gizlilik ve güvenliği artırmak için sohbetlerin içerisinde uçtan uca şifrelemegetirmişti. Zamanında WhatsApp için 19 milyar dolar ödeyip hizmeti satın alan Facebook, kendi mesajlaşma servisi Messenger için de uçtan uca şifrelemeyi getirebilir.

facebook messenger uçtan uca şifreleme

Messenger, en iyi ikinci mesajlaşma uygulaması

900 milyondan fazla aktif kullanıcı olan Messenger, Facebook hesabı olmayanlar için bile çok kullanışlı bir mesajlaşma uygulaması. Uçtan uca şifreleme getirmek bütün bu kullanıcıları mutlu edecek gibi duruyor.

Güvenlik mi, akıllı mesajlaşma mı?

Söylentilere göre Facebook, bu özelliği opsiyonel yapacak. Zira böylesine bir güvenlik özelliğinin getirilmesi Facebook Messenger’daki bazı özelliklere kısıtlama getirebilir. Eğer güvenli konuşma özelliğini aktif etmezseniz Facebook’un yapay zeka botlarını kullanmaya devam edebileceksiniz.

Bu durum sonucunda kullanıcıların tercih etmesi gereken durum, daha fazla güvenlik mi, daha akıllı bir mesajlaşma yöntemi mi şeklinde olacak. Zira Facebook’un botlarının ve sohbet içerisinde kullanılan yapay zekâ ürünlerinin çalışması için içeriğin önce Facebook sunucularına gitmesi gerekiyor.

Facebook Messenger’da uçtan uca şifrelemenin ne zaman geleceği şu anda belli değil fakat gelen bilgiler fala beklemeyeceğimizi gösteriyor.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir