DataWind’den Üretim Atağı Geliyor

datawind-logo-for-web-b2

Gelişme seviyesinde olan ülkelere düşük maliyetli internet sunmasıyla tanınan DataWind A.Ş üretim tesis açılacağını duyurdu.

Kanada merkezli bir kablosuz internet erişimi hizmetleri geliştiricisi olan DataWind, 2001 yılında kuruldu. İnşaat mühendisi ve bilgisayar mühendisi iki kardeş tarafından kurulan şirketin ürün yelpazesinde akıllı telefonlar ve UBİSlate tabletler yer alıyor. Şirketin genel stratejisi üret, pazarla ve sat üzerine kurulu. Şirket özellikle Hindistan hükümeti ile tam bir uyum içerisinde çalışarak en ucuz tablet üreten firma olarak dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştır. Şirket gelişmekte olan ülkelere düşük maliyetli internet bağlantısı sunmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor. Şirket bu çalışması ile hem kendi iş ağını genişletiyor hem de gelişmekte olan ülkelerin ekonomisinin canlanması için bir olanak sağlamış oluyor.

Şirket Cuma günü yaptığı açıklama ile yeni bir üretim tesisi için düğmeye basıldığının bilgisini verdi. Firma yapacağı teknolojik alet üretimi için 40.000 araziye üretim tesisi kurma çalışmalarını başlattı.

Firma ilk 20 yılda 100.000 tablet ve telefon üretmesi planlanan tesislerin kapasitesinin 5 milyon adete kadar yükselebileceğini de açıklamalarına ekledi. İlk etapta tesiste 600 kişi çalışmaya başladı ancak gelecek yıl mart ayında bu sayıya 1000 çalışanın daha ekleneceği bilgisini verdi.

Dokunmatik paneller için ülkede deki ilk ve tek üretim tesisinin bulunduğu yer olan Amritsar’dan sonra Hindistan’da da Kanadalı şirkete ait ikinci tesis açılacak. Üretim tesisinde ayda bin ile yüz bin adet arası üretim olduğu bilgisi verildi.

Şirket CEO’su ve aynı zamanda kurucularından da olan Suneet Singh Tuli, şirketin son 25 yılda Hindistan’ın en büyük tablet üreticisi konumuna geldiğini söyledi.

Tuli açıklamasının devamında ‘’ biz şirket olarak, ürün yelpazesini genişleterek sektörde daha fazla söz geçerliliğine sahip olmak istiyoruz. Bunu yaparken de ekonomi açısından güçlük çeken ülkeler ile özellikle irtibata geçiyoruz. Bu ülkelere destek vermek amacı ile hareket ettiğimiz için onların da gelişmesine katkı sağlamak için ikinci üretim tesisimizi Hindistan’da açmaya karar verdik’’ dedi.

Tuli, yapılan bu ikinci üretim tesisi ile hem Hindistan’ın kazanacağını hem de Kanadalı firma DataWind’in kazanacağının altını çizerek belirttiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir