Microsoft Çevre Dostluğu Projesiyle Kazandı

Microsoft’a 4 yıl önce gönüllü olarak katıldığı çevre dostluğu projesi 10 milyon dolar kazandırdı.

Teknoloji yolculuğunun amiral gemilerinden olan Microsoft, 1975 yılında çıktığı bu yolculuktan günümüze kadar çıtayı hep yükselterek devam ediyor. İlk kuruluşunda iki girişimci öğrencinin ‘’ her ev ve her masada bir bilgisayar’’ projesi günümüzde gerçekleşmiş durumda. Microsoft yazılım dünyasında zirvede duruşunu sadece gerçekleştirdiği yazılımı satarak değil bununla birlikte farklı yatırım alanları ile de sağlamıştır. Strateji olarak kendisine rakip olacak konumdaki yazılım firmaları satın alarak da büyümeye geçen Microsoft örneğin Mojang şirketini 2,5 milyar dolara satın almış ve bu süreç Nokia’yı satın alması ile devam etmiştir. Son olarak 14 Haziran 2016 tarihinde sosyal medya platformu Linkedin’i satın alarak strateji değişikliği yapmadan yolunda ilerleyeceği sinyallerini vermiştir. Bu son satın alma işlemi ile birlikte Microsoft kuruluş aşamasından itibaren 196 şirketi satın almış oluyor.

Bünyesine kattığı firmalar ile her geçen gün daha da büyüyen Microsoft sektörün devi olmaya devam ederken, Birleşik Milletler İklim Değişikliği Konferansında yapılan bilgilendirme ile haberdar olduğumuz bir konuda da öncülük etmeye devam ediyor.

Yapılan açıklamaya göre Microsoft 4 yıl önce gönüllü olarak katıldığı çevre dostluğu projesi ile 10 milyon dolar tasarruf etti. Firma yapılan raporlamada 7,5 milyon ton karbondioksiti emisyon ettiklerini ve bunun sayesinde 3,5 milyon insanın karbondan kaynaklı etkilenme durumunu ortadan kaldıklarını ayrıca 2012 yılının temmuz ayından itibaren ofislerin aydınlatılması için yeşil enerji projesi kapsamında 10 milyar kilovat satın aldığını tüm bunların dünyanın daha temiz ve güzel olması için yapıldığını belirtti.

Şirket teknolojiyi geliştirirken çevreyi kirletme hakları olmadığını bu yüzden çevremizdeki karbon oranını azaltmak için elimizden geldiğince birçok projeye destek oluyoruz açıklamasını yaptı. Elbette ki çevre için yaptıkları enerji verimliliği, karbon ofset toplum projeleri ve yeşilin gücünü kullanmaları firmayı daha da karşılı bir pozisyona getirdi. Hem yapılan bu davranış ile çevre kirliliği bir nebze engellenmiş oldu hem de Microsoft için dahi azımsanamayacak bir tutar olan 10 milyon dolar tasarruf ederek kara geçtiler. Bu işten hem Microsoft hem de çevre karlı çıktı.

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir