Parmak İzi Kullanmak Güvenliği Artırıyor

parmak-izi

Şüphesiz ki en iyi güvenlik sistemlerinden biri olarak kabul edilen parmak izi şifrelemesi akıllı cihazlarda daha yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanacak.

Gelişen teknolojide yeni fikirler gün geçtikçe haytamızda yer almaya devam ediyor. Son günlerde en çok gündemde olan konulardan biri de şüphesiz ki parmak izi ile şifreleme yöntemi. Parmak izi kişiye özel olan ve taklit edilemeyen ya da ikame olarak yerine herhangi bir cisim kullanılması imkânsız olan bir durum. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar için en sağlıklı şifreleme yöntemi olarak görülen parmak izi yakın zamanda pek çok farklı alanda kullanılacak gibi görünüyor. Akıllı telefonlar ve bilgisayar içerisinde şahsi bilgilerimizi depoladığımız ve tanımadığımız kişilerin eline geçtiği taktirde maddi manevi kayıplar yaşamamıza neden olabilecek bilgiler içeriyorlar. Bu yüzden parmak izi ile şifrelenen cihazların içerisindeki bilgilerin başkaları tarafından öğrenilme ihtimali ortadan kalmış oluyor.

Dünya devi Apple ve Microsoft şirketleri kullanıcılar için sorun haline gelen pin ve parolaları ortadan kaldırmak için parmak izi kilit sistemini geliştirme çalışmalarına başladı. Böylelikle akıllı telefonlarda ve kullanılan diğer cihazlarda web hesapları, elektronik ödeme sistemleri için şifreler ve pinler girmek mecburiyetinde kalabiliyoruz, hatta her geçen gün dünya çapında bunun hırsızlığı kayda değer bir şekilde artış göstermeye başladı. Ancak oluşturulacak biyometrik sistemler ile çok daha kullanışlı bir hale getirilebilir.

Bu konu hakkında çalışmalar başlatılınca konu ile ilgili birçok yazılımcı, profesör ya da emniyet mensubundan olumsuz yanıtlar alındı. Özellikle Michigan State Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Anil Jain parmak izi sistemi ile yapılmış yazılımların da üzerinde ciddi çalışmalar yapılarak yıpratılabileceğini, tam manası ile mükemmel bir güvenlik sistemi olmadığını belirtti.

Son gelinen nokta da teknoloji merkezlerinde çokça tartışılan bu konu ile ilgili olarak varılan sonuç şöyle oldu, parmak izi sistemi, biyometrik kimlik şifreleri güvenli bir sistemdir ve zamanla daha sık kullanılabilir hale gelecektir ancak bu sistem kullanılırken bunla birlikte birkaç şifreleme yönteminin aynı anda kullanımda tutmak şu an için en iyi güvenlik korumasını gerçekleştirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir