Saç Ekimi Sonrası PRP Ne Zaman Yapılmalı?

Saç ekiminden sonra PRP yaptırma zamanı konusunda bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Saç ekiminde önceden seyrek olan bölgeye ekilen yeni saç köklerinin bu dokuya kısa sürede uyumlanması beklenir. Kişinin saç derisinin yapısına ve kellik seviyesine göre uygulanacak saç ekimi yöntemleri farklıdır. Saç ekimi sonrası PRP yaptırma konusunda da bu tür kriterleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Saçlı deride mevcut olan kılların yapısını güçlendirmek için uygulanan mezoterapi ile ilgili bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saça mezoterapi uygulaması son yıllarda giderek popülerlik kazanmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte saç sağlığını güçlendirici uygulamalar arasında saç mezoterapisi de yer alır. Bu uygulama, saç ekimi ve sonrasında koruyucu ve güçlendirici tedavi şeklinde yapılır. Saç mezoterapisi klinik saç ekimi operasyonu yaptıran her kadın ve erkek hastaya uygulanabilir. Bu işlemin klinik ve tıbbi açıdan saç derisine veya saçın yapısına zarar verecek bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı uygulamalarda bölgesel kızarıklık ve kaşıntı gibi basit tepkiler görülebilir.

PRP Uygulaması Nedir?

Saç ekiminde PRP uygulaması plateletrich plasma olarak adlandırılır. PRP tedavisi, kişinin kanında bulunan büyüme faktörlerinden zengin plasmanın enjekte edildiği bölgede doku yenilemeyi hızlandırmasını amaçlar. Bu yöntem klinik saç ekimi yaptıran kadın ve erkeklerin ekilen saç köklerinin beslenmesi ve kuvvetlenmesi için tavsiye edilir. Saç ekimi sonrası saç köklerinin kuvvetlenmesi için mezoterapi ve PRP uygulaması yapılabilir. Ortalama 3 – 6 seans bir tedavi alınması yeterli olacaktır. Her bir seansın uygulama süresi 10 – 15 dakika sürdüğünden hastalar herhangi bir sorunla karşılaşmaz.

Saç Ekimi Sonrası PRP Ne Zaman?

Saç ekiminde PRP zamanı için belirli bir planlama yapılmalıdır. Ekilen saçların doku ile uyum kazanmaya başladığı dönemde saç köklerini güçlendirmek için PRP desteği alınabilir. Saç köklerinin beslenmesini sağlayan PRP, saç ekiminden 3 hafta sonra uygulanabilir. PRP tedavisi saç ekimi yaptıran tüm kadın ve erkeklerde uygulanabilir.

Saç Ekimi Sonrası PRP Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde PRP tedavisi alanında uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu uygulamada saç ekimi yaptıran hastadan alınan kan örneği özel bir tüpe konur ve santrifüj işlemine tabi tutulur. Ardından bileşenlerine ayrılan ve elde edilen zenginleştirilmiş plazma yani PRP aynı kişiye geri enjekte edilir. hastanın tedaviye verdiği yanıta göre saç ekimi sonrası PRP seans sayısı farklılık gösterebilir.

Genellikle en az 3 seansta istenen sonuçlara ulaşılabilir. PRP uygulamasında bazı durumlarda işlem süresi 30 dakikayı bulabilir. Hastadan kan örneği alınması sırasında ve sonrasında herhangi bir acı hissedilmez. Saç ekimi sonrası PRP yaptırmak isteyen hastaların mutlaka alanında uzman doktorlardan destek alması önerilir. Ayrıca PRP işlemi saç ekiminden 3 hafta sonra yaptırılmalıdır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir