iPhone Extra Depolama Alanı Nasıl Açılır?

Eğer bir iPhone kullanıcısı ve depolama alanınız da yetersizse bu haber tam size göre. Kullanmış olduğunuz iPhone’un hafızası dolu olduğunu göreceksiniz. Bu bağlamda da depolama alanını açmak için bir seçenek bulunuyor. Telefonunuz böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında yavaşlamaya başlar. Fotoğraf, müzik ve uygulama yükleyemezsiniz bu durum sizin canınızı sıkabilir. Bu durum karşısında yine de bazı öğeleri sildiğiniz halde de düzelmiyorsa başka yollara başvurmak gerekebilir. Bilindiği üzere Apple ileri dönük vizyonu sayesinde biz iPhone kullanıcılarına “kullanılmayan uygulamaları sil” adı altında bir özelliği sunmuşlardır.

iPhone’un yeni yazımla yerleşik gelmesine imkan sağladığı bu özellik telefonumuzda kullanmadığımız bazı uygulamaları tespit eder. Bu durum karşısında hem telefonunuzdaki kullanılmayan uygulamalar tespit ediliyor hem de azalan depolama alanınız en üst düzeye çıkarılıyor. Peki nasıl yapıyoruz bunu öncelikle Ayarlar Genel  iPhone Saklamam Alanı sekmesine basıyoruz ve telefonda kullandığımız uygulamalar burada beliriyor. İstediğimiz uygulamayı seçip içine girerek “Uygulamayı Sil” seçeneğini kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Eğer uygulamayı Kaldır seçeneğini kullanırsak bütün verilerimiz de silinir. İlerde bu uygulamayı kullanmak veya kullanmamak gibi bir şüpheniz olursa bu uygulamaların Apple tarafından kalıcı olarak silinmediğini belirtmek isterim. Çünkü tüm verileriniz ve belgeleriniz bu cihazınızda kalıyor. Silme işleminin ardından telefon ekranında o uygulamalar gri renkli olarak görünüyor. Bu sayede yeniden bu uygulamaları indirebilirsiniz.

Peki ya otomatik olarak kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken şey ise İOS sürümünün güncel olmasıdır. Bu özellik İOS 11 de ve sonrasında çalışmaktadır. Öncelikle telefonumuz üzerinden bir yazılım güncellemesi yapıyoruz ve İOS 11 üzeri olduğunu gördükten sonra Ayarlar  iTunes ve App Store  ve burada en aşağıda belirtilen “Kullanılmayanları Kaldır” seçeneğini işaretleyerek bu işlemi otomatik olarak gerçekleştiriyoruz.Bu uygulamaların otomatik olarak silinmesini sağlıyor. Bu uygulamayı etkinleştirdiğimizde de üst tarafta bulunan depolama alanının değiştiğini görebileceksiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir