Windows 11’de Büyük Sorun Oyun Performansı Düşüyor!

Tüm dünyanın dilinde olan Windows 11, sistem gereksinimlerini karşılayan kullanıcılar için 5 Ekim’de erişime açıldığını biliyoruz. Windows tarihinde en katı gereksinimlerine sahip olan yeni Windows, arayüz deneyimini daha kolay hale getirmeyi hedefleyen yeni bir tasarım anlayışına ile karşımıza çıkıyor. Uzmanlar tarafından gelen ilk incelemelere bakarsak  sistem performansını oldukça düşüren yeni sorunlar ortaya çıktığını söyleyebiliriz.
Windows 11 ile gelen bilgisayarlarda Microsoft’un sanallaştırma tabanlı güvenlik (VBS) uygulamasının oyun performansını etkilediği ortaya çıktı. PC Gamer tarafından test edilen özellik, Far Cry New Dawn’da yüzde 5, 3DMark Time Spy’da yüzde 10, Horizon Zero Dawn’da yüzde 28’e kadar performansı düşüklüğüne neden olduğu ortaya çıktı.


Microsoft tarafından gelen bu özellik, Windows 11 yükseltmesi yapan kullanıcıları etkilemediğini söyleyebiliriz. VBS temel olarak hem tüketici hem de kurumsal/devlet cihazlarında güvenlik sağlaması için oluşturuldu ve kötü amaçlı yazılımların güvenlik açıklarından yararlanmasını önleyen bir araç olarak kullanılıyor.
Bir diğer sorun ise, Dosya Gezgininin bellek kullanım tarafında karşımıza çıkıyor. İki ay önce keşfedilen ve resmi sürümde de düzeltilmeyen bu sorun, Dosya Gezgini üzerinde yeni pencereler açılması ile beraber büyük miktarda bellek tüketimine yol açılması bu da bilgisayara daha fazla yük binesine ve yavaşlamasına neden oluyor.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir