Windows 10 Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?


Yapılan yeni güncelleme ile birlikte Windows 10 işletim sistemi bilgisayarınızda gereksiz yere yer kaplayan dosyaların silinmesi için oldukça etkili çözümler sunuyor. İşte gereksiz dosyaların silinme süreci!


Windows son zamanlarda yaptığı güncellemelerle getirdiği özelliklerle kullanıcıları iyi yönde etkilemeyi başardı. Ancak Windows 10‘da henüz çoğu kişinin henüz keşfedemediği yeni  özellikler bulunuyor. Bu özelliklerin biride bilgisayarda bulunan gereksiz yer kaplayan dosyaları kolaylıkla silmenin bir yolu bulunuyor.

Daha önceden silinmiş olan uygulama ve dosyalar, Windows‘un eski sürümlerinde çeşitli çöp dosyalarının sistemde kalması hafızanın dolmasına neden olmuştu. Bu durum bilgisayarın yavaşlamasına neden oluyor. Windows 10 güncellemesinin ardından ortaya çıkan Storage Sense özelliği sayesinde bu tip sıkıntılara çözüm bulunmuş olundu.

Windows 10 ile Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinebilir?

Bilgisayarda bulunan gereksiz yer kaplayan ve kullanıcıların bulamadığı dosyaların silinmesi için öncelikli olarak  ‘Tüm Ayarlar’ seçeneğine tıklamak gerekiyor.

Bu menü içerisinde ‘Sistem’ seçeneğinin içerisinde bulunan depolama menüsü ile birlikte ‘Bu Bilgisayar’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Ardından sistem Windows hafızasında yer alan dosyaları taramaya başlıyor. Ortaya çıkan liste sonrasında ‘Geçici dosyalar’ seçeneği ortaya çıkıyor.

Silinmesini istediğiniz geçici dosyaların seçilmesinin hemen ardından ‘dosyaları kaldırın’ seçeneğinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Ardından dosya boyutuna bakılarak silme işleminin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir. Ardından işlem sorunsuz bir şekilde tamamlanacaktır.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir