Örümcek Ağından Müzik Yapıldı!

Örümcek ağından müzik yapılsa nasıl bir ses çıkardı? Bu sorunun cevabını vermek pek mümkün görünmüyordur. Bilim insanlarının yaptığı son çalışmada ise örümcek ağlarındaki titreşime odaklanıldı ve ortaya tüyler ürpertici bir müzik çıktı.

Örümcek ağlarını hayatımızın bir çok alanında özellikle sabah yürüyüşlerinde sık sık karşımıza çıkan çekici ve ilginç geometrik şekilli doğa olaylarının başında gelir. Örümcekler çevrelerini tanımlamak için ağlarındaki küçük, duyulması olanaksız titreşimlere güvenir. Bu titreşimleri insan kulağı ile duymak olanaksız görünse de bilim insanları bunu mümkün hale getirmenin bir yolunu buldu.

 

Araştırmacıların yapmış olduğu çalışma, örümcek ağları hakkında fikir sahibi olmak için insanları örümceklerin yerine geçiren bir veri sonifikasyon projesinin bir parçasıydı. Araştırmacılar, çalışmada elde edilen bilgilerin örümcekler ile iletişim kurmak için kullanılabileceğini söyledi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Profesörü Markus Buehler, araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada çalışmanın bu ağların titreşimli birer nesne olarak modellenmesi sonucunda ne olabileceğinin sorusu ile başladığını ifade etti.

 

Buehler, araştırma ekibinin veri sonifikasyon araştırmasının sunumunu pazartesi günü gerçekleştirilen American Chemical Society (ACS) toplantısında yaptı. Çalışma sonucunda elde edilen ses şaşırılmaması mümkün olmayacak şekilde güzel ve bir o kadar da ilginç bir ses oldu.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir