iOS ve Android arasındaki fark!

İşletim sistemlerinin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajı olan pek çok konu bulunuyor. Fakat  ANDROİD uzun bir süredir pazarın büyük çoğunluğunu hakimiyeti altına almış durumda. Peki kullanıcılar neden bu kadar seviyor ve siz neden İOS yerine ANDROİD tercih etmelisiniz?

İOS yerine ANDROİD almak için 10 sebep!

  • Her bütçeye hitap eden cihazlar
  • Kişiselleştirme
  • Multitasking/ Çoklu görev desteği
  • LAUNCHER
  • Özel ROM’lar
  • Google Asistan
  • Daha fazla ücretsiz uygulama ve oyun
  • USB TYPE C
  • Kulaklık JAKI
  • Artırılabilir bellek

Her bütçeye hitap eden cihazlar

ANDROİD cihazların İPHONE’LARDA göre en büyük avantajı şüphesiz fiyatları olacaktır. Piyasada çok fazla marka ve ürün olduğu için bütçeniz ne kadar olursa olsun, giriş, orta ve üst SEGMENT cihazlar arasında size uygun olanı bulabilirsiniz. Hatta çoğu marka, oldukça yakın fiyat aralıklarıyla rekabet içerisinde bulunuyor. Dolayısıyla birden fazla seçeneğiniz olacaktır.

Kişiselleştirme

ANDROİD’IN güçlü noktalarından biri her zaman izin verdiği kişiselleştirme düzeyi olmuştur. Apple, daha homojen bir yazılım ve donanım deneyimi sağlamak için varsayılan uygulamaların kontrolünü elinde tutarken ANDROİD, kendi kişiselleştirme düzeyinizi seçmenize olanak tanır. Bu sayede, canlı duvar kağıtları gibi basit şeylerden alternatif klavyelere ve özel ROM kurulumlarına kadar istediğinizi yapabilirsiniz.

Multitasking/ çoklu görev desteği

Google, ANDROİD üzerinde görevlere erişim biçiminde yıllar içerisinde oldukça önemli bazı değişiklikler yaptı. Bu sayede akıllı telefonunuzda ekranı bölebilir ve iki uygulamayı aynı anda kullanabilirsiniz. Örneğin, bir YOUTUBE videosu izliyorken aynı anda WHATSAPP mesajlarınıza cevap verebilirsiniz.

Aslında APPLE’DA İOS işletim sistemlerinde benzer bir özelliği kullanıma sundu. Fakat İPADOS’DA olduğu gibi desteklenen uygulama sayısı yüksek değil. Dolayısıyla bu noktada, yıllardır bu sistem üzerinde çalışan ANDROİD bir adım öne geçiyor.

LAUNCHER

LAUNCHER desteği, bazı ANDROİD kullanıcılarının vazgeçilmez tercih sebebi olabilir. Çünkü cihazınızın, APK veya Play STORE üzerinde bulunan uygulamalardan tercih ederek istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ana ekrandan menülere, hatta simgelere kadar pek çok şeyi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Örneğin, cihazınızda Windows 10 yüklüymüş gibi kullanabilirsiniz. Ya da sadece kullandığınız bir kaç uygulamayı ön plana çıkararak en yüksek seviyede sadeliğe ulaşabilirsiniz.

Özel ROM’lar

ANDROİD’İN İOS’TAN daha iyi olmasının bir başka nedeni de isterseniz cihazınızla birlikte gelen yazılımı özel bir ROM ile değiştirebilmenizdir. Bu aslında yeni bir işletim sistemi kurmaktır ve birçok ANDROİD kullanıcısı bunu, üreticilerin ANDROİD platformunun en son sürümüne yükseltme konusunda yavaş olması veya desteği bırakması nedeniyle tercih edebiliyor.

Google Asistan

Google, asistan hizmetini İOS uygulamasına entegre etmiş olsa da yalnızca ANDROİD’DE kullanabileceğiniz bazı özellikler sunuyor. SİRİ ile kıyaslandığında iki tarafında kendi avantajları olduğunu görüyoruz. Fakat Google ASİSTAN’IN hem kullanımının daha kolay olduğu hem de bir işlemin sonunda ortaya çıkanların kullanıcının isteğine daha yakın olduğu konusunda genel bir kanaat mevcut.

Daha fazla ücretsiz uygulama ve oyun

Google, kendi mağazasındaki uygulamalar konusunda APPLE’DAN daha az kısıtlayıcıdır. Ayrıca, uygulama ve oyun sayısı ile birlikte, ücretsiz içerik sayısı da daha fazla. Bununla birlikte, ANDROİD, bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemenize de olanak sağlıyor.

Dolayısıyla, Play STORE kullanmadan da APK şeklinde pek çok oyun ve uygulamayı bulabilirsiniz. Fakat Apple, eğer mağazasından bir uygulamayı kaldırmışsa, bir daha yükleme ŞANSINIZI olmayacaktır.

USB TYPE C

ANDROİD dünyası, bir süre önce USB-C’ye geçmeye başladı. İlk önce amiral gemisi modellerinde gördüğümüz bu yenilik, girişten üst SEGMENTE kadar tüm cihazlar için bir standart haline geldi. Hatta Microsoft’tan APPLE’A kadar pek çok üretici, tablet ve bilgisayarlarında bile TYPE-C girişini ve adaptörlerini kullanmaya başladı.

USB TYPE-C’nin beraberinde getirdiği pek çok yenilik ve geliştirme bulunuyor. Örneğin işlemcisi ve adaptörü tarafından desteklenen bazı ANDROİD cihazlar, yalnızca 15 dakika içerisinde bataryanızı tamamen doldurabiliyor. Buna ek olarak, veri aktarım hızı konusunda da rakip tanımıyor.

Kulaklık JAKI

Günümüzde pek çok akıllı telefon üreticisi akıllı telefonlarından 3.5 mm JAK girişini kaldırdı. Bu, aslında APPLE!IN İPHONE 7 serisiyle birlikte, AİRPODS satabilmek için yaptığı bir hamle olarak değerlendiriliyordu. Dünyada satılan toplam AİRPODS sayısı göz önüne alındığında başarılı da olduğunu söyleyebiliriz. Fakat hala direnen ve giriş, orta ya da üst SEGMEND dinlemeden kulaklık JAKINA yer veren üreticiler mevcut.

Artırılabilir bellek

ANDROİD telefonların neredeyse tamamı, SD kart girişiyle birlikte geliyor. Dolayısıyla, cihazın hafızası kaç olursa olsun, dilediğiniz zaman, desteklediği oranda bir hafıza kartı takarak (örneğin SAMSUNG 1TB’a kadar destekliyor) akıllı telefonunuzun hafızasını artırabilirsiniz.

Öte yandan Apple, düşük hızlı hafıza kartı kullanımının cihazın performansını düşürebileceğini öne sürerek İPHONE’LARINDA ilk çıktığı günden beri artırılabilir hafıza desteği sunmuyor. Bunun yerine yüksek bir meblağ ödeyerek daha yüksek depolama alanı sunan cihazları almanız veya bulut sistemine üye olmanız için ısrar ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN FORUM’DA  veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir