Yabancı Ünlüler YouTube’dan Şikayetçi

2013-07-03-image-9[1]

YouTube’un başı bu sefer tüm dünya genelinde başarılı sanatçılar tarafından büyük bir dertte. Çığ gibi büyüyen telif sorununa bir çözüm bulunamıyor. İnternetin ve sosyal medyanın kullanımındaki yaygınlık tüm dünya çapında artmış durumda. Artık ne radyo, ne televizyon ne de sinema aleminin yanına yaklaşılamaz seviyede oldu.

Nedeni ise onların sunmuş odluğu her şey artık internet ortamında yer alıyor. YouTube ve Spotify gibi farklı platformların radyonun ve televizyon içeriklerinden çok daha başarılı bir yapıyı sizlere sunuyor. Fakat, Bu durumdan sanatçılar hiç hoşnut değil. İçerisinde Marron 5’den Lady Gaga’ya kadar binlerde başarılı yıldızların bulunduğu sanatçılar topluluğu, Avrupa Birliği’ne bir mektup yazma kararı aldı.

YouTube ve benzer platformlarından şikayetçi olarak haklarını aramaya başladır. Avrupa’da müzik sektörünün sürdürebilir geleceği adına güvenliği sağlamak için mektup yazan ve bu mektubu tüm sanatçılara imzalatan, Bu konu üzerinde özellikle YouTube firmasını hedef gösteriyor. Çoğunuzun bildiği gibi YouTube tüm kullanıcılarına video yükleme izni hakkında özgürlük sağlayan bir platform. Fakat bu durum, Dilediğiniz videoyu istediğiniz şekilde yükleme anlamına gelmiyor. Videonuz yüklendikten hemen sonra YouTube’un başarılı algoritmaları sayesinde telif hakkı olup, olmadığı araştırılıyor. Kurallar ise bazı zaman geride bırakılabiliyor. Bu durumda sanatçılar çok zor durumda kalıyor yani yeterince para kazanamama duyguları günden güne azalıyor böylece adaletsizlikle dolu bir platform ortaya çıkıyor.

Bu konu hakkında Avrupa Birliğine yazmış oldukları bir mektup ile birlikte şikayetçi olan sanatçılar AB Komisyonun2dan telif hakkı yasalarının gözden geçirmelerini böylece çok daha fazla mağduriyetin yaşanmaması adına yenilik talep ettiler. Bir diğer yandan, YouTube tarafında yapılan açıklamayla birlikte sosyal medyanın elde ettiği paraların yarısının kullanıcıların hesaplarına gönderildiği yönünde. Bakalım ilerleyen zaman diliminde Avrupa Birliğinden gelen haberlerin doğrultusunda sanatçılar için ne gibi anlaşma yapılacak. Konu hakkında düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir