TC KİMLİK İLE ADRES SORGULAMA

Eski yıllarda insanlar arasında karışıklık çıkmaması için soyadı kanunu getirilmişti. Fakat gelişen çağa ayak uydurmak için bir de insanların bütün kimlik bilgilerini temsilen ortaya çıkan T.C. kimlik no getirildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her insanın kimliğinde 11 haneli T.C.  kimlik numarası yer almaktadır. Günümüzde teknolojinin faydaları bir yana gelişen beyinleri katkılarıyla T.C. kimlik ile adres sorgulama işlemleri bile yapılmaktadır. 11 haneli bu numara tamamen kişiye özgü olup başka bir kişide kesinlikle uyuşmamaktadır.

İnternet ağları üzerinde yapılan araştırmalarla sorgulama işlemi yapabilir. T.C. kimlik numarası ile birçok bilgiye ulaşabilirisiniz. Özellikle en çok tercih edilen ise adres sorgulama olarak bilinmektedir.

Birçok insan kimlik belgesini kaybetmektedir. Bu insanlar arasından birçoğu T.C. kimlik numarasını hala bilmiyor olabilir. Bu sebeplerden ötürü geliştirilmiş internet sistemi sayesinde kişi kimliğinde yer alan önemli bilgileri doğru şekilde girerek T.C. kimlik sorgulama işlemi yapabilir. Yalnız bu işlemin başarılı sonuç verebilmesi için kişinin kesinlikle doğru bilgilerle hareket etmesi lazım gelir. Aksi takdirde sistem hata verir ve istenilen T.C kimlik numarası bulunamaz. Bu sistemlerin tamamen doğru bilgi kabul etmesinde ki sebep ise başka insanların bilgi çalma adına sorgulama yapıyor olabilme ihtimalleridir. Bu ihtimaller göz önünde bulundurulduğunda bu tür sistemlerin doğru bilgilerle çalışması gerekli hal almış bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir